Bituumensindlite ajalugu

Bituumensindlite ajalugu ulatub ühe jalaga 19. sajandisse, kui 1893. aastal arendati esmakordselt välja bituumensindlite eelkäija, asfaldist katusekate. Originaalne asfaldist katusekate, oli sarnane asfaldirullkattele ilma pealispinna graanuliteta. 1897. aastal lisati pinnale kiltkivi graanulid, et muuta materjal vastupidavamaks. Tolleaegsete graanulitüüpide hulka kuulusid vilgukivi, austri karbi tükid, dolomiit, lendtuhk, ränioksiid ja savi. 1901. aastal hakati materjali kõigepealt ribadeks lõikama, ning alles seejärel kinnitama katustele ühe ja mitmekihiliste sindlitena. 

 

Ameeriklaste leiutis

Bituumensindlid on Ameeriklaste leiutis ning 1911. aastal hakati sindleid kasutama juba universaalsemalt üle Ameerika, ning bituumensindel asendas kiirelt seni populaarsed puitsindlid. Kuna pakkusid pikaajalisemat kaitset, olles veekindlam ja vastupidavam kui lihtsad puitsindlid. 1939. aastal toodeti juba 11 miljonit ruudukujulist katusesindlit. Algselt kasutati sindlite sisuna puuvillast riiet, puitmassi ja paberit, ning alles 1970. aastal võeti kasutusele fiiberklaas, mis oli tugevam, vastupidavam ja tulekindlam tugevdus materjal.Owens Corningu sünd…

1935. aastal asutati kahe suure Ameerika klaasitööstus firma, Corning Glass Works’i ja Owens Illinoise ühinemisel ettevõte Owens Corning. Kellest on tänaseks saanud üks maailma suurimaid ja kvaliteetsemaid bituumensindlite tootjaid, ning meie üks põhi koostööpartneid. 1938. aastal ulatus ettevõtte müük 2,6 miljoni dollarini. Ning 1976. aastal 1 miljardi dollarini ja 1979. aastaks oli müük ületanud juba 2 miljardi dollari märgi. Võib väita, et bituumensindlid ja Owens Corning sündisid pea käsikäes. Olles oma ala absoluutne turuliider, kasutab Owens Corning oma ulatuslikku kogemust materjalide tootmise ja ehitusteaduse vallas, et jätkata toodete ja süsteemide arendamist, muutes tuhandeid ehitustooteid kergemaks, tugevamaks ning ilmastikukindlamaks. 

 

Bituumensindlid täna

Tänaseks on bituumensindlist saanud kõige populaarsem katusekattematerjal Ameerikas, ning kuigi Euroopas pole nad veel niivõrd levinud, võib väita, et ka Euroopas on bituumensindlite populaarsus tõusuteel. Tänu oma kergele kaalule, taskukohasele hinnale, vastupidavusele ning pikale elueale, otsustavad järjest rohkem majaomanikke sindelkatuste ja Owens Corning bituumensindlite kasuks.