7 sagedast viga mida katuse renoveerimisel ja ehitamisel kindlasti vältida

Katus on vaieldamatult iga kodu üks kõige olulisemaid aspekte. Kuid aja jooksul võivad tuul, vihm ja lumi teie katust oluliselt kahjustada. Eriti tõenäoline on see juhul kui katus pole ennekõike korralikult paigaldatud, ning see tõttu vajab see ka palju varem asendust.

1.        Ei mõelda läbi töö eesmärki
Enne tööga alustamist tasub läbi mõelda, mis on soovitud tulemus. Näiteks kas soovitakse, et ainult pööning püsiks kuivana või tahetakse ka korralikult soojapidavat katust? Kummalgi juhul tuleb kasutada erinevaid lahendusi ja erinev on ka tööde maksumus.

2.        Vahetatakse vaid kattematerjal (sindel, kivi, plekk, eterniit vms), aga mitte aluskate ega teisi katuse osi
Kuna katus on terviklik konstruktsioon ei anna vaid katusekattematerjali vahetus sageli soovitud tulemust. Katusekomplekti kuuluvad lisaks kvaliteetne õhku läbilaskev aluskate, erinevad tihendid, katusematerjali kinnitusvahendid, vettpidavaid läbiviigud korstnatele ja ventilatsioonile jne. Kui vahetada välja vaid katusekattematerjal, võib niiskus jääda maja konstruktsioonidesse ja soojustusse ning kahjustused ainult süvenevad. Katusevahetus on piisavalt suur ettevõtmine, et teha selle raames ära kõik vajalikud tööd.

3.        Eelistatakse üksnes odavamat hinda
See on tihti suurim viga, sest kõige odavam lahendus võib kaasa tuua peidetud lisakulusid. Ei süveneta sellesse, mis erinevus on ühe või teise tootja katuse lisatarvikutel. Erinevate tootjate katusetihendid on erineva elueaga ja garantiiajaga ning halvemal juhul võivad ebakvaliteetsed tihendid lihtsalt vett läbi hakata laskma.

4.        Mõni oluline materjal asendatakse odavamaga
Katus ehitatakse pikaks perioodiks, seega ei ole mõtet riskida odavate materjalide kasutamisega, kuna esialgne säästulahendus võib aja jooksul kujuneda kõige kallimaks. Loomulikult on mõistlik, kui majaomanik hoolikalt oma raha loeb, kuid kindlasti tuleks lisaks uurida materjalide omadusi ja kvaliteedi sõltuvust hinnast.

5.        Ebakorrektne ventilatsioon

Mõeldes katuse renoveerimisele ei tea paljud majaomanikud, kui oluline on katuseventilatsioon. Kvaliteetsed katusetööde ettevõtjad ja materjalitootjad kasutavad täiustatud katusematerjale, et tagada teie katus poleks mitte ainult struktuurselt kindel, vaid ka korralikult ventileeritud. Kuid kui katust ei ventileerita piisavalt hästi, võib see põhjustada liigset soojuse ja niiskuse kogunemist ning kahjustada maja konstruktsioone.

6.        Ei uurita kohalikust omavalitsusest, kas plaanitav tegevus nõuab ka ehitusteatist või ehitusluba
Omavalitsusega tuleks enne ehitustööde algust kindlasti ühendust võtta, et vältida hilisemaid juriidilisi pahandusi. 

7.        Ei tehta katusele regulaarset kontrolli
Isegi siis, kui otseselt midagi seoses maja katusega kaevata ei ole, tasub kord aastas tähelepanelikumalt nii katusele väljastpoolt kui ka seestpoolt pilk peale visata. Kahtlus võiks tekkida siis, kui märkate laeservades ja -nurkades ning korstna ümber niiskust või hallitust. Väljaspool peaks panema renoveerimisele mõtlema see, kui näete paigalt nihkunud kivi, viltuvajunud harjaplekki või kooldu vajunud katust.

Enamus eelnimetatud vigu on võimalik vältida, ning üldiselt lasevad selliseid apsakaid sisse vaid kogenematud või ebakvaliteetsed katusepaigaldajad. Meie katusemeistrid aga omavad kogemusi alates aastast 1999 ja julgeme väita, et oleme oma ala eksperdid ning garanteerime alati oma töö kvaliteedi. Seega võta meiega julgesti ühendust -info@sindelkatuse.eevõi telefonil +372 52 19 599.